ՀՀ ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի արտահերթ նիստում Մանե Թանդիլյանի նախագահությամբ հոկտեմբերի 9-ին քննարկվել է ՀՀ հաշվեքննիչ պալատի անդամի թեկնածության հարցը:
Հանձնաժողովի նախագահը նշել է, որ դեկտեմբերին լրանում է ՀՀ հաշվեքննիչ պալատի անդամ Արա Նռանյանի պաշտոնավարման ժամկետը եւ քննարկվում է նրան փոխարինելու հարցը:
Մանե Թանդիլյանի տեղեկացմամբ՝ մինչեւ սեպտեմբերի 25-ը բոլոր խմբակցությունները հնարավորություն են ունեցել ներկայացնելու իրենց թեկնածուներին, սակայն միայն «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցությունն է ներկայացրել թեկնածություն՝ ի դեմս Կարեն Սարգսյանի:
Հանձնաժողովի նախագահը խոսել է թեկնածուի աշխատանքային փորձառության մասին՝ ընդգծելով, որ այն համապատասխանում է տվյալ պաշտոնում առաջադրվելու համար: Մանե Թանդիլյանը նշել է, որ մի քանի տարի է ճանաչում է Կարեն Սարգսյանին ու բարձր կարծիք ունի նրա մասնագիտական ունակությունների վերաբերյալ:
Թեկնածուի խոսքով՝ Հաշվեքննիչ պալատի գործունեության արդյունավետության բարձրացման ուղղությամբ անելիքները շատ են: Կարեն Սարգսյանը ներկայացրել է պալատի գործունեության առաջնահերթ զարգացման ռազմավարական ուղղությունների վերաբերյալ իր պատկերացումները:
Թեկնածուն պատասխանել է հանձնաժողովի անդամներին հարցերին:
Քվեարկության արդյունքում չի հաստատվել «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության կողմից ներկայացված թեկնածությունը: Հանձնաժողովը խորհրդարանին չի առաջադրի թեկնածու:

9 октября Постоянная комиссия НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам под председательством М.Тандилян на внеочередном заседании  обсудила   кандидатуру члена Аудиторской палаты РА.
Председатель комиссии отметила, что в декабре истекает срок пребывания в должности члена   Аудиторской палаты РА  А.Нраняна и обсуждается вопрос его замещения.
Все фракции имели возможность до 25 сентября представить своих кандидатов, но лишь фракция “Просвещенная Армения”  предложила своего кандидата - К.Саргсяна.
М.Тандилян   представила кандидата, подчеркнув его соответствие по профессиональным качествам и трудовому опыту для выдвижения на пост.
К.Саргсян обстоятельно представил свое видение стратегических направлений приоритетного развития  деятельности Аудиторской палаты.
Кандидат ответил на вопросы членов комиссии.
В итоге голосования предложенная фракцией “Просвещенная Армения” кандидатура не утверждена. Комиссия не выдвинет парламенту кандидата.